On the 31st of May the Camden Rocks Festival will see over two-hundred high-energy bands perform across Camden Town. It’s a one-mile run of thrilling music, exploding across twenty different venues on London’s most hallowed rock n’ roll streets.

We can now announce the full thrilling rock n’roll line-up for the day, the times, stages and schedules for all of the bands performing on the day.

Added to the line-up today we can announce the following bands; Get Cape. Wear Cape. Fly, Slaves, Deadly Circus Fire, The Wild Lies, Whales In Cubicles, Empire, Protafield, The Vex, Silver Arm, The Peckham Cowboys, Crystal Seagulls, Plastic Barricades, 4th Street Traffic, Kenelis, Eat The Evidence, Petebox, Mavis, The Show, Get Inuit, Beasts, Duchess.

POSTER_20thMay

The full schedule for the day is as follows:

Electric Ballroom     21:15              The Subways
Electric Ballroom     20:00              Dinosaur Pile up
Electric Ballroom     18:45              Turbowolf
Electric Ballroom     17:30              Sonic Boom Six
Electric Ballroom     16:30              Blitz Kids
Electric Ballroom     15:30              Eureka Machines
Electric Ballroom     14:30              Protafield
Electric Ballroom     13:30              The Peckham Cowboys
Electric Ballroom     12:30              New Device

Underworld               21:30              Hacktivist
Underworld               20:30              Fearless Vampire Killers
Underworld               19:00              The Blackout
Underworld               18:00              The Howling
Underworld               17:00              Devil Sold His Soul
Underworld               16:00              Hounds
Underworld               15:00              Boy Jumps Ship
Underworld               14:00              Verses
Underworld               13:00              Sondura

Underworld               00:30 -03:00Afterparty + The Virginmarys

Proud                         21:15              Reverend and the Makers
Proud                         20:15              Petebox
Proud                         19:00              Exit Calm
Proud                         18:00              Trampolene
Proud                         17:00              The Struts
Proud                         16:00              Goldray
Proud                         15:00              Panic the Vulture
Proud                         14:00              Tankus the Henge
Proud                         13:00              Shiva and the Hazzards
Proud                         12:00              Duchess

Jazz Café                   21:30              Johnny Borrell and Zazou
Jazz Café                   20:30              The Graveltones
Jazz Café                   19:00              Ginger Wildheart
Jazz Café                   18:00              The Xcerts
Jazz Café                   17:00              Paul Hegley Band
Jazz Café                   16:00              The Petals
Jazz Café                   15:00              Strangefruit
Jazz Café                   14:00              4th Street Traffic
Jazz Café                   13:00              Saint Agnes
Jazz Café                   12:00              The RPM’s

Barfly                          21:30              Orange Goblin
Barfly                          20:30              Hang the bastard
Barfly                          19:15              TBA
Barfly                          18:15              Max Raptor
Barfly                          17:00              Gnarwolves
Barfly                          16:00              Toseland
Barfly                          15:00              Straight Lines
Barfly                          14:00              The Ratells
Barfly                          13:00              Dead Harts
Barfly                          12:00              Ugly Love

Dingwalls main                   22:15              The Virginmarys
Dingwalls main                   21:00              Nine Black Alps
Dingwalls main                   20:00              Acoustic TV (Terrorvision)
Dingwalls main                   19:00              Whales in Cubicles
Dingwalls main                   18:00              TBA
Dingwalls main                   17:00              Longy
Dingwalls main                   16:00              Bleech
Dingwalls main                   15:00              Knights
Dingwalls main                   14:00              Hero Fisher
Dingwalls main                   13:00              Tax the Heat
Dingwalls main                   12:00              Walk The Night

Purple Turtle             22:00              Messanger
Purple Turtle             21:00              Deadly Circus Fire
Purple Turtle             20:00              Generation Graveyard
Purple Turtle             19:00              palm reader
Purple Turtle             18:00              to the bones
Purple Turtle             17:00              Empire
Purple Turtle             16:00              Exit International
Purple Turtle             15:00              Flood Of Red
Purple Turtle             14:00              The Wild Lies
Purple Turtle             13:00              Romance
Purple Turtle             12:00              Eat The Evidence

Black Heart               22:00              God Damn
Black Heart               21:00              The Hell
Black Heart               20:00              LTNT
Black Heart               19:00              The Dogbones
Black Heart               18:00              Apologies, I Have None
Black Heart               17:00              Crazy Arm
Black Heart               16:00              Crystal Seagulls
Black Heart               15:00              Sons of Icarus
Black Heart               14:00              Shattered Skies
Black Heart               13:00              Menshevik
Black Heart               12:00              Death Koolaid

Hawley Arms                        22:00              Slaves
Hawley Arms                        21:00              Burning Beaches
Hawley Arms                        20:00              Storms
Hawley Arms                        19:00              Turbogeist
Hawley Arms                        18:00              Deadcuts
Hawley Arms                        17:00              Dirty Harrys
Hawley Arms                        16:00              Silver Arm
Hawley Arms                        15:00              Young Aviators
Hawley Arms                        14:00              Arms
Hawley Arms                        13:00              Dead Eye Mariners
Hawley Arms                        12:00              Weatherbird

Monarch                    22:00              Baby Godzilla
Monarch                    21:00              Beasts
Monarch                    20:00              Plastic Baricades
Monarch                    19:00              Bleach Blood
Monarch                    18:00              Black Dogs
Monarch                    17:00              The Hype Theory
Monarch                    16:00              Cytota
Monarch                    15:00              Dolomite Minor
Monarch                    14:00              Damn Dice
Monarch                    13:00              The Broken Chords
Monarch                    12:00             Charlie and the Band of Demons

Good Mixer                22:00              The Vex
Good Mixer                21:00              Under The Influence
Good Mixer                20:00              Raglans
Good Mixer                19:00              The Talks
Good Mixer                18:00              The One Hundred
Good Mixer                17:00              My Little Empire
Good Mixer                16:00              The St Pierre Snake Invasion
Good Mixer                15:00              Riskee And The Ridicule
Good Mixer                14:00              The Derellas
Good Mixer                13:00              The Cramatics
Good Mixer                12:00              Fur Cough

Enterprise                 23:00              Electric River
Enterprise                 22:00              Colt 45
Enterprise                 21:00              Calling All Cars
Enterprise                 20:00              Dead
Enterprise                 19:00              Kenelis
Enterprise                 18:00              New Desert blues
Enterprise                 17:00              West of the Sun
Enterprise                 16:00              LIFE
Enterprise                 15:00              Blast Until Moscow
Enterprise                 14:00              Avosetta
Enterprise                 13:00              Mia Klose
Enterprise                 12:00              Attention Thieves

The Cuban                22:00              Get Cape. Wear Cape. Fly
The Cuban                21:00              Cypher 16
The Cuban                20:00              The Carnabys
The Cuban                19:00              AudioWhores
The Cuban                18:00              Richa
The Cuban                17:00              Aerial Light
The Cuban                16:00              Shoulders of Giants
The Cuban                15:00              Shooting Suns
The Cuban                14:00              Gang of Gypsies
The Cuban                13:00              Remote View
The Cuban                12:00              David Pear

Beatrice                     03:00              Mixhell
Beatrice                     02:00              Little Barrie
Beatrice                     01:00              Money For Rope
Beatrice                     00:00              Rubylux
Beatrice                     23:00              Flagship
Beatrice                     22:00              Dead Sea Skulls
Beatrice                     21:00              A Plastic Rose
Beatrice                     20:00              Broken Hands
Beatrice                     19:00              I Am In Love
Beatrice                     18:00              IC1’S
Beatrice                     17:00              The Din
Beatrice                     16:00              Love Zombies
Beatrice                     15:00              Dumbjaw
Beatrice                     14:00              Voodoo Vegas
Beatrice                     13:00              Chasing Cadence
Beatrice                     12:00              Get Inuit

The Forge                 16:30              The Virginmarys
The Forge                 15:30              Fearless Vampire Killers
The Forge                 14:30              Blitz Kids
The Forge                 13:30              Longy
The Forge                 12:30              Sean Grant & The Wolfgang

The Black Cap                     22:00              Wounds
The Black Cap                     21:00              Zoax
The Black Cap                     20:00              The Mercy House
The Black Cap                     19:00              Drones
The Black Cap                     18:00              Mitsubishis
The Black Cap                     17:00              Legend In Japan
The Black Cap                     16:00              Nevermind
The Black Cap                     15:00              Tropical Contact
The Black Cap                     14:00              Stereo Juggernaught
The Black Cap                     13:00              Mr Shiraz
The Black Cap                     12:00              Gem Stone & The Mil Men

Dingwalls Canal side         22:00              Mavis
Dingwalls Canal side         21:00              Vuvuvultures
Dingwalls Canal side         20:00              The Dash
Dingwalls Canal side         19:00              Paris Pickpockets
Dingwalls Canal side         18:00              The Dirty Truth
Dingwalls Canal side         17:00              The Parade
Dingwalls Canal side         16:00              The Front
Dingwalls Canal side         15:00              Kerri Watt
Dingwalls Canal side         14:00              ITAMAR
Dingwalls Canal side         13:00              Los Pepes
Dingwalls Canal side         12:00              Healthy Junkies

Camden Head                     22:30              Verse Chorus Verse
Camden Head                     21:30              Rob Jones (Missing Andy)
Camden Head                     20:30              Oxygen Thief
Camden Head                     19:30              The Show
Camden Head                     18:30              Jonny Walker
Camden Head                     17:30              Star Scream
Camden Head                     16:30              Sam Forrest (Nine Black Alps)
Camden Head                     15:30              Joe Fox
Camden Head                     14:30              Sample Answer
Camden Head                     13:30              Riskee & The Ridicule

Brewdog                    23:30              Crazy Arm
Brewdog                    22:30              The Honey Ants
Brewdog                    21:30              Adam French
Brewdog                    20:30              The Undivided
Brewdog                    19:30              Colt 45
Brewdog                    18:30              Sam Duckworth (Get cape. Wear cape. Fly)
Brewdog                    17:30              Matty James
Brewdog                    16:30              Shea
Brewdog                    15:30              Jamie Kimmett
Brewdog                    14:30              Chris Catalyst (Eureka Machines)
Brewdog                    13:30              Milk n Kinski

Camden Rocks Festival is going to be the rock n’ roll street party of the year. Over two hundred of the best new and established guitar bands performing across twenty venues in Camden Town, celebrating everything that is vital, exciting and life-affirming about rock music right now in 2014.

£25 tickets are now available from the link below subject to booking / transaction fees

www.camdenrocksfestival.com

Over 200 bands for £25 playing in twenty different venues, that’s roughly 10p per band!

Venues include:

ELECTRIC BALLROOM * UNDERWORLD * PROUD * BARFLY * JAZZ CAFE * DINGWALLS * PURPLE TURTLE * BLACK HEART * HAWLEY ARMS * MONARCH * THE GOOD MIXER * THE ENTERPRISE * CAMDEN HEAD * THE CUBAN * BREW-DOG * THE RECORD CLUB * DINGWALLS CANALSIDE BAR * THE BEATRICE * THE FORGE * THE BLACK CAP

More information on the links below.

http://www.camdenrocksfestival.com

http://www.facebook.com/CamdenRocksFestival

https://twitter.com/CamdenRocksFest

#CamdenRocks

Contact James Sherry at Division Promotions for more information on 0208 962 8282. Email: james@divisionpromotions.com  www.divisionpromotions.com